Urodził się w stolicy, w czerwcową niedzielę 1954 roku, kiedy słońce znajdowało się jeszcze w zodiakalnym gwiazdozbiorze Bliźniąt. Kto mógł wtedy przypuszczać, że na świat przychodzi artystyczny multitalent... Wszystko zaczęło się od estetyki na Wydziale Filozofii Warszawskiego Uniwerku. Studencki ruch kulturalny lat 70-tych, gitara, broda, kraciasta koszula i Jego bardowskie piosenki, dzięki którym stał się znany jako artysta estradowy. Potem koncerty, setki koncertów, kabaret. Był "ZAKR" i "Pod Egidą". Tworzył, tworzył, tworzył. Były festiwale, Kraków, Olsztyn, Toruń, Piosenka Aktorska, Fama.

Muzyka, poezja, malarstwo. W Jego twórczości nie zabrakło miejsca na telewizyjne i radiowe nagrania, znajdował też czas na pisanie książek, tych poważnych i tych o zimorodku. W sztuce plastycznej odnalazł się wspaniale jako twórca rysunków satyrycznych, książkowych ilustracji, ale chyba najbardziej kocha malarstwo sztalugowe, które od wielu lat dominuje na tym polu Wołkowej twórczości i prezentowane jest w wielu wystawach w kraju i na świecie, a które poznać można choćby w galerii "Suszarnia" w Kazimierzu Dolnym.

Było oczywiście mnóstwo nagród, i to tych naprawdę wielkich. Wciąż ta sama charakterystyczna łysina. I tworzy tak już od ponad 30 lat... Zresztą możecie o Nim poczytać na wielu internetowych stronach. Nas urzekł setkami znakomitych tekstów do piosenek, śpiewanych przez Tych Największych polskiej estrady, jak Irena Santor, Maryla Rodowicz, Grażyna Łobaszewska, Edyta Geppert, Hanna Banaszak, Jola Kaczmarek, Zbigniew Wodecki, Mirek Czyżykiewicz i wielu innych. O czym pisał? O życiu. O relacjach międzyludzkich, o tęsknotach, uczuciach rozmaitych, szczęściu i tragedii, międzyludzkiej chemii i miłości, było też o szparkach i dziurkach... Poetycko, estetycznie, lirycznie, romantycznie i prozaicznie, smutno i wesoło, tragicznie, zabawnie, na luzie i bardzo poważnie. Zawsze jednak magicznie. Niepowtarzalnie prawdziwie, mądrze, pięknie.

Spisaliśmy dla Was część tego piękna. W naszym serwisie znajdziecie Państwo jednak również materiały prezentujące wszystkie obszary działalności Jana Wołka - malarstwo, twórczość literacką, koncerty, spektakle, a także poświęcone Mu artykuły prasowe, wywiady etc. Nie sposób oczywiście na kilkudziesięciu stronach przedstawić multitalentu Sztuk-mistrza, jak skromnie i z właściwym sobie humorem zwykł określać siebie Jan Wołek, jednakże cieszymy się, że chociaż w ten sposób możemy oddać swój szacunek dla twórczości tego znakomitego Artysty. Zapraszamy do lektury!

Projekt graficzny i kodowanie - © J & J 2007 - 2023   /   Zdjęcie Jana Wołka - © Mariusz Szacho