Notka z Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej

Jan Wołek - Po

Jan Wołek ur. 20.06.1954 r. w Warszawie, poeta, autor tekstów piosenek, gitarzysta i piosenkarz, także prozaik, kompozytor i malarz. Studiował na Wydziale Filozofii UW. Stypendysta MKiS i Japan Fundation. Współpracował jako autor tekstów i wykonawca z klubem "Egg Full of Music" w kawiarni artystycznej "Largactil" w Warszawie. Prowadził tam własny kabaret "Wół" oraz zespół "Undzia Kizia Mizia Fruzia Boom Polońca Luz Band Namber Tu, czyli Strasznie Czerstwy Chórek Kowbojskich Dwururek, czyli Grupa im. F. Dzierżyńskiego". Występował także w klubach studenckich głównych ośrodków akademickich kraju oraz przeglądach i festiwalach studenckich. Współpracował jako autor i wykonawca z kabaretem "ZAKR" i "Pod Egidą". Brał udział w przygotowaniu prezentacji estradowej i realizacji TV programów poetyckich "Dwoje ludzieńków" (z Ł. Prus) i "Sprzedawca masek". Jest autorem programów TV, m.in. "Bardzo zdolna osoba" i "Wariat koncesjonowany", cykli programów TV "Gość w dom" i "Szept prowincjonalny", autorem scenariuszy programów estradowych prezentowanych na festiwalach FAMA w Świnoujściu, Śpiewajmy Poezję w Olsztynie, Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach i Przeglądach Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
             Od połowy lat 80-tych profesjonalnie zajmuje się także malarstwem. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą, m.in. w RFN, ZSRR, Francji, Japonii, Kanadzie i USA. Ilustruje także książki oraz projektuje okładki czasopism i wydawnictw fonograficznych. Jest autorem powieści "Po" oraz "Malarstwo i inne opowiadania", tomików poetyckich "Moment z jednej całości", "Na wskutek niestrawności" i "Cygaro dla potrzeb filmu"; książek dla dzieci; opowiadań drukowanych w prasie literackiej; tekstów ponad 600 piosenek własnego repertuaru oraz m.in. dla: Hanny Banaszak, Haliny Frąckowiak, Edyty Geppert, Jolanty Kaczmarek, Grażyny Łobaszewskiej, Alicji Majewskiej, Łucji Prus, Maryli Rodowicz, Ryszarda Rynkowskiego, Justyny Steczkowskiej, Zbigniewa Wodeckiego, Elżbiety Wojnowskiej, Joanny Zagdańskiej, Andrzeja Zauchy oraz Ewy Błaszczyk, Stanisławy Celińskiej, Piotra Fronczewskiego, Piotra Machalicy, Mariana Opani i Jana Peszka. Jego karierze poświecone jest hasło w TV LPMR odc. 194 (reż. R. Wolański).

Wielokrotnie zdobywał I nagrody na Studenckich Jarmarkach Piosenki. W 1977 r. otrzymał na FAMA w Świnoujściu tytuł największej indywidualności artystycznej, a środowisko akademickie Warszawy przyznało mu tytuł największej indywidualności twórczej. Jest także laureatem wyróżnienia na FPiPS w Krakowie w 1974 r. za autorstwo i wykonanie "Ballady o szyprze Samuelu Koryncie", nagrody głównej i nagrody dziennikarzy na FPiPS w Krakowie w 1975 r., nagrody głównej na FPiPS w Krakowie w 1976 r., wyróżnienia na FAMA w Świnoujściu w latach 1974-76, I nagrody na Festiwalu "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie w 1976 r., I nagrody na Festiwalu Teatru Jednego Aktora w Toruniu, wyróżnienia na KFPP Opole 1986 i III nagrody na MFP Sopot 1987 za "Rękawiczki", I nagrody w koncercie "Od Opola do Opola" za piosenkę "Concorde" i II nagrody w koncercie "Premiery" za "Zgięci w pół" na KFPP Opole 1988, Nagrody Artystycznej Młodych im. S. Wyspiańskiego w 1989 r., Kryształowego Kamertonu na KFPP Opole 1990 za "Parę nasyconą".

Najpopularniejsze piosenki:

A jednak  idę - J. Wołek 
Alain Delon - J. Koman, J. Wołek 
Brzydcy - K. Ścierański, J. Wołek 
Concorde - Z. Górny, J. Wołek 
Czas rozpalić piec - W. Nahorny, J. Wołek 
Człowiek, człowiek - R. Szeremeta, J. Wołek 
Dla jednego wariata co za mną lata - J. Wołek 
Franek, czyli wielkie jajo z małym żółtkiem - M. Stefankiewicz, J. Wołek 
Gdy mówię nie - E. Wojnowska, J. Wołek 
Gimnastyka - A. Korzyński, J. Wołek 
Głupi albo gra - J. Strobel, J. Wołek 
Łza - H. Alber, J. Wołek 
Milczenie w dwoje - H. Alber, J. Wołek 
Para nasycona - J. Satanowski, J. Wołek 
Piosenka dla chłopców od Breugle'a - J. Wołek 
Piosneczka wesoła - A. Zieliński, J. Wołek 
Pory roku przy mojej ulicy - J. Wołek 
Prawda we śnie jest i w winie - S. Krajewski, J. Wołek 
Rękawiczki - A. Żółkoś, J. Wołek 
Szparka sekretarka - A. Korzyński, J. Wołek 
Zgięci w pół - P. Sawicki, J. Wołek 
Zmęczona miłość - Z. Namysłowski, J. Wołek

Ryszard Wolański

Projekt graficzny i kodowanie - © J & J 2007 - 2023   /   Zdjęcie Jana Wołka - © Mariusz Szacho