Moment z jednej całości

MOMENT Z JEDNEJ CAŁOŚCI

Nowy Medyk, Itd, ZGSZSP, Warszawa 1979

Tomik poezji Jana Wołka, wydany w serii "Pokolenie, które wstępuje", zawiera kilkanaście wierszy Mistrza oraz tekstów Jego piosenek z okresu bardowskiego. Zachęcamy do sięgnięcia po tę książkę słowami redaktor Ewy Łabuńskiej zamieszczonymi we wstępie:

"O poezji Janka najłatwiej powiedzieć, że jest bardzo osobista. Ale przecież każda poezja jest osobista... "Osobistość" Jankowa mieści się pomiędzy zwierzeniem a obserwacją; między nazywaniem po swojemu tego, co nas otacza, a dostrzeganiem i przeżywaniem po swojemu tego, co wokół niego. W twórczości poetyckiej, składającej się z wierszy i tekstów piosenek - które wykonuje sam poeta-kompozytor, obecny jest człowiek bez własnego miejsca w świecie przedmiotów, mieszkań, samochodów; wciąż poszukujący nowych motywacji do takiego właśnie życia; wątpiący, pragnący, wierzący. Miłość i wiara - to paradoksalne - najczęściej pojawiają się w tych tekstach, w najdziwniejszej zresztą scenerii, przeplatając się z intymnym rozrachunkiem osobistym. Tak jakby pod skórą codziennego konfliktu ze światem tkwiła silna potrzeba "wiary, nadziei i miłości". W każdej twórczości jest kilka słów, zwrotka lub wers, które głoszą jakąś ważność o swoim twórcy. Coś najbliższego prawdzie - Twojej i mojej:


"Szczenięcą ufność zabrał Bóg
  Dla siebie wziąłem parę nóg,
  I opuściwszy ciepłe leże,
      Poszedłem znaleźć to, w co wierzę..."

Sam Mistrz tak wprowadza nas w swój świat wierszy:

"Na temat poezji mówiono już dużo i rozsądnie. Nic ponadto nie dodam, zresztą nie wydaje mi się to konieczne. Nie wiem właściwie, czym jest poezja. Dla mnie to coś efemerydalnego, to klimat, nastrój. Więcej, jak sądzę, mógłbym powiedzieć o poetyckim przeżywaniu, ale też mało, bo trzeba by najpierw definiować, co to poezja. Tak więc, nic nie będę mówił, żeby nie wyjść na zupełnego idiotę."

A oto jeden z zamieszczonych w tomiku wierszy:


"W mieszku mojego serca
  jest jeszcze parę drobnych monet
  są
  złote za prawdę
  srebrne za odwagę
  brązowe za dobroć
  Trzymam je wszystkie na czarną godzinę
  Gdy już nic nie zostanie
  z tych trzydziestu srebrników"

Projekt graficzny i kodowanie - © J & J 2007 - 2022   /   Zdjęcie Jana Wołka - © Mariusz Szacho