DOBRANOCKA

Studio Filmowe "Anima-Pol" i Telewizja Polska S.A. 1997


Dobranocka "Gdy opadnie kurtyna powiek
A sen rozum odbierze faktom
Na scenę wychodzi Człowiek
Prawdziwy – nie jakiś tam aktor
Więc prowadź, do szczęścia prowadź
Szepczemy samotni wśród ludzi
Nie dajcie się zwariować!
Nie dajcie się obudzić... "

To prolog, autorstwa Jana Wołka, wprowadzający widza w surrealistyczny świat wykreowany przez Daniela Szczechurę, w którym nic nie jest jednoznaczne i w którym sen miesza się z jawą... Bohaterem opowieści jest królik (lub też - jak chcą niektórzy - zając), który spotyka dziwnych ludzi i wplątując się w dziwne sytuacje, przeżywa różne przygody.

Akcja filmu rozpoczyna się od sekwencji snu bohatera, z którego zostaje on nagle wyrwany gwałtownym pukaniem do drzwi. Wówczas okazuje się, iż sceny - zdające się li tylko sennymi majakami - powtarzają się w świecie rzeczywistym, w którym mają swoją kontynuację. I nie sposób jednoznacznie określić, które z przeżyć bohater doznaje na jawie, a które są wyłącznie snem... Wszystko kończy się jednak szczęśliwie, a finałowej scenie towarzyszą słowa Jana Wołka recytowane przez Marka Kondrata:

"Gdy już znajdziemy klucze
To strasznie w życiu nam dokucza
Dobranocka Że dobrze by odnaleźć drzwi
Odnaleźć drzwi do tego klucza
Więc już złe myśli nas nie gryzą
Z przyjaźnią mocną i jasną wyruszyć
W przepastny horyzont
Nikomu z nas nie straszno
I niech nas trzyma na duchu
Ta oto prosta nauka
Że Szczęście nie trwa w bezruchu
Że Ono także nas szuka..."

I o tym właśnie jest ta opowieść... o szukającym nas Szczęściu.


Piotr Bakal - płyta

Film ukazał się niedawno na płycie DVD pt. "Antologia polskiej animacji dla dzieci", zawierającej kilkadziesiąt krótkometrażówek wybranych spośród kilkuset filmów nagrodzonych lub pozytywnie przyjętych przez krytykę, a wyprodukowanych w ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat.

Prezentowane w "Antologii" dzieła nie zawierają przemocy, adresowane są nie tylko do najmłodszego widza, ale także do miłośników kina artystycznego, którzy potrafią docenić niebanalną plastykę i nowatorstwo formy. Wydawnictwo dostępne jest jeszcze w wysyłkowych księgarniach internetowych. Zachęcamy do jego nabycia!

Projekt graficzny i kodowanie - © J & J 2007 - 2017   /   Zdjęcie Jana Wołka - © Mariusz Szacho